לרדת בגדול » מאמרים בנושא דיאטה, הרזיה תזונה נכונה » הרזיה מהירה – השיטה של ד"ר ווסק

הרזיה מהירה – השיטה של ד"ר ווסק

שיטת ההרזיה המהירה מאז ומתמיד עוררה מחלוקת בקרב דיאטנים ומומחי תזונה. הטענה העיקרית נגד השיטה היא שכל מי שיורד מהר, דינו גם לעלות במשקל מהר. טענה זו מתבססת על מחקרים שהוכיחו כי היא נכונה גם בהיבטים הפיזיולוגיים שלהם גם בהיבטים הפסיכולוגיים שלה.

אולם, באופן מפתיע יש גם מומחי תזונה ומזון שטוענים כי טוב לעשות דיאטה רצחנית של הרזיה מהירה וכי במקרים מסוימים ולאנשים מסוימים היא מתאימה יותר מדיאטה רגילה. ד"ר יוסף ווסק, דיאטן המנהל סדנה של שומרי משקל, טען בראיון שנערך עמו כי "החיים לא צריכים להתנהל בין חסרה לפרסה".

טענתו העיקרית היא שההשמנה היא תוצאה של כשל פסיכולוגי ולא תזונתי, כלומר: להשמנה אין קשר לאוכל. הוא טוען כי אנשים אינם משמינים בגלל אוכל, אלא בגלל היחס שלהם לאוכל. "הבעיה היא פסיכולוגית ולא גסטרונומית", הוא טוען.

הרזיה מהירה – הדיאטה היעילה ביותר

בסדנה שהוא מעביר הוא כלל לא מדבר על אוכל, אלא בעיקר על מודעות עצמית. חלק מהמודעות העצמית, על פי ווסק, זה להישקל כל בוקר. דיאטנים רבים דווקא טוענים כי שקילה יומיומית יכולה לפגוע במוטיבציה של המנסה להרזות ולגרום לו להתעסק יותר מדי במשקל ולא בדיאטה עצמה. אולם לטענת ווסק, צריך לדעת את המצב לאשורו כדי לבחור איך וכיצד לפעול.

ווסק טוען כי דיאטות ממושכות הן אכזריות וקשות וכי הרזיה מהירה יוצרת בתוך ימים ספורים אצל המרזה הרגשה נפלאה של הישג מדיד ומיידי וזה נותן לו יכולת, נחישות וכוח. "צום הוא אחד הדברים הבריאים ביותר שיש ", הוא טוען. עוד מרכיב בשיטה של ווסק הוא שתייה של 20 כוסות מים, המעניקות לזה שמנסה לרדת במשקל תחוש של שובע ומלאות.

רצוי להדגיש כי לשיטות כמו שמציע ד"ר ווסק יש מתנגדים רבים ולא בטוח שאלו אכן מתאימות לכל אחד. בכל אופן, אנחנו ממליצים לך להתייעץ עם תזונאי ולא לבצע "דיאטות רצח" על דעת עצמך.

פורסם לראשונה בתאריך 09-04-2008
נכתב על ידי שחר שלומן עבור אתר לרדת בגדול © כל הזכויות שמורות.