לרדת בגדול » מאמרים בנושא דיאטה, הרזיה תזונה נכונה » תזונה מאוזנת – מה כתוב באותיות הקטנות ?

תזונה מאוזנת – מה כתוב באותיות הקטנות ?

גם אם יש לכם תפריט יומי שבנוי היטב לדיאטה נכונה, רצוי שתתנו את דעתכם גם לאותיות הקטנות. מה הן אותן "אותיות קטנות"? אם תסתכלו על האריזה של כל מוצר מזון הנמכר במכולת או בסופר, תגלו בה רשימה מפורטת למדי של כל רכיבי המזון והערכים התזונתיים שנמצאים במוצר.

חוק שנולד בשנים האחרונות מחייב כל יצרן מזון לכתוב על המוצרים שהוא מוכר את מרכיבי המזון ואת ההרכב התזונתי שלו. מידע זה אמור לעזור לכם כצרכני מזון, לשמור על תזונה מאוזנת, נכונה ובעיקר בריאה. תעשיית המזון הבינה מזמן את הקשר שיש בין תזונה לבריאות ומשקיעה מאמצים עילאיים לפתח מוצרים שמכילים רכיבי מזון המתיישרים עם ההמלצות של הדיאטנים לתזונה נכונה.

בכל מוצר מזון יש כמה רכיבי מזון בסיסיים שהוא מכיל. אנחנו בוודאי שמענו את שמותיהם, אך לא תמיד אנו יודעים מה הם בדיוק אומרים ומה המשמעות שלהן. בכל מוצר מזון קיימים ארבעה רכיבי מזון עיקריים, ששמירה על המינונים שלהם בתפריט היומי, תעזור לנו לשמור על תזונה נכונה, מאוזנת ומבוקרת..

קלוריות

קלוריה היא כמות האנרגיה שיש להשקיע על מנת להעלות גרם מים במעלת צלזיוס אחת. האנרגיה העודפת מהמזון (הקלוריות) לא יכולה להתנדף לאוויר ולכן הדרך של הגוף להתמודד עם העודפים היא ליצור יותר רקמת שומן, כלומר, להשמין. לכן הרצון שלנו הוא כמובן לאכול מזון דל קלוריות. התכולה הקלורית מופיעה על כל מזון ארוז מתייחסת למאה גרם מוצר, אולם לעיתים קרובות המוצר מכיל יותר או פחות מכמות זו וזה יכול לבלבל.

שומן

המרכיב המרכזי הקובע את האיכות התזונתית של המוצר. שומנים רווים ומתועשים , גם אם הם צמחיים, כרוכים בסיכונים בריאותיים כמו כולסטרול ולחץ דם גבוה, ולכן מומלץ לאכול מזון דל שומן.

נתרן

הרכיב הפופולארי ביותר המצוי במזונות התעשייתיים. תזונה מאוזנת מחייבת להקטין את כמות צריכת הנתרן במיוחד כשמדובר באנשים בעלי סיכון ללחץ דם גבוה.

סידן

הסידן מצוי בעיקר במוצרי החלב והוא חיוני מאוד לבריאות. כדי לשמור על תזונה מאוזנת חשוב שברכיבי המזון שלכם יהיה גם סידן.

פורסם לראשונה בתאריך 09-04-2008
נכתב על ידי שחר שלומן עבור אתר לרדת בגדול © כל הזכויות שמורות.